Markham Irish Award Winners

List of members who have won club awards

Most Valuable Player

1955 – Shawn Cameron

1957 – Roy Williamson

1958 – Lew Hilditch

1959 – Bert Reid

1960 – Paddy Allen

1961 – John Cherry

1962 – Carl Moore

1963 – Frank Nelson

1964 – Trevor Hawkes

1965 – George Carson

1966 – Tom O’Morchoe

1967 – Eamonn Browner

1968 – Tony Gleeson

1969 – D. Morgan, A. Owen, C. Winter, T. Stokes

1970 – Sean Lynch

1971 – Alan Maxwell

1972 – Trevor Jones

1973 – Graham Street

1974 – Alan Kignhan

1975 – Pearse Higgins

1976 – Michael Ameli

1977 – Geoff Ellwand

1978 – Fraser Cattell, Mark Moroney

1979 – John Tosney

1980 – Sean Cryan

1981 – Sean McInerney

1982 – Dereck Bailey

1983 – Tom Litwiller

1984 – J. Baldcock

1985 – Tom Kennelly

1986 – David Haynes

1987 – John Moore

1988 – Derek Bailey

1989 – Russell Crawford

1990 – Patrick Craig

1991 – Ivan Munday

1992 – Derek Bailey

1993 – Russell Crawford

1994 – Ian Graham

1995 – Gary Waugh

1996 – Sebastian Orsi

1997 – Sebastian Orsi

1998 – Dale Burleigh

1999 – Johnathan Ashley

2000 – Dale Burleigh

2001 – George Azar

2002 – Kyler Petrie

2003 – George Azar

2004 – Rodrigo Lacassie (Men), Christine Ford (Women)

2005 – David McCully (Men), Jane Segal (Women)

2006 – Jason Verstraten (Men), Jackie Scott (Women)

2007 – Barry Ward (Men), Jessica Belchos (Women)

2008 – Darryl Snider (Men), Kendra Kryszak (Women)

2009 – Mark Thompson (Men), Gillian Pegg (Women)

2010 – Mark Thompson (Men’s 1st XV), Steve Orchard (Men’s 1st XV); Jessica Belchos (Women’s 1st XV); Adam Howe (Men’s 2nd XV); Danielle Chitussi (Women’s 2nd XV); Chris Li Cheong Man (Men’s 3rd XV), Mike Calderone (Men’s 3rd XV); Alex Kopple (Men’s 4th XV), Brad Raybould (Men’s 4th XV), Chris Scott (Men’s 4th XV); Connor Fitzsimmons (U20 Men); Jon West (U18 Boys); Melody Clarke (U18 Girls)

2016 – Cheyenne De Luca (Women), Misha Maric (Women); Brandon Black (Men's 1st XV), Jordan Lofthouse (Men's 2nd XV), Nicholas Bandura (Men's 3rd XV); Rhys Patterson (U14 Boys), Tye Wallace (U16 Boys), Tristan Roy (U16 Boys), Vivienne Chang (U16 Girls), Keely Patterson (U18 Girls), Kate McLellan (U18 Girls), Tremaine Shorter (U18 Boys)

2017 – Kareece McGregor (Women), Gavin Howe (Men’s 1st XV), Mike Sheridan (Men’s 2nd XV)

2018 – Jason “JC” Chuck (Men’s 1st XV), Josh In (Men’s 2nd XV)

2019 – Misha Maric (Women), Johnny Sheridan (Men’s 1st XV) Jordan Ford (Men’s 2nd XV)

Most Improved Player

1963 – Alfie Parke

1964 – Paul Maher

1965 – George Hall

1966 – Trevor Jones

1967 – M. Baines

1968 – W. Jaine

1971 – Brain Dixon

1973 – Brain McConnell

1974 – Glen Jones

1975 – David Haynes

1977 – Paul Tonner

1978 – Mike Wohlfeldt

1979 – Neil Owens

1980 – Jack Rogers

1981 – Tom Kennelly

1982 – Ian Buchanan

1984 – Chris Gambin

1985 – Dave O’Connor

1986 – Craig Miller

1987 – Jim Murphy

1988 – Tim Kennelly

1989 – Anthony Reid

1990 – Charles McKissik

1991 – Kevin Kursi

1992 – Bruce Maxwell

1993 – Robert Chesney

1994 – Andrew Desson

1995 – Frank Attaie

1996 – James Berry

1997 – Oren Smith

1998 – George Azar

1999 – Oren Smith

2000 – Rob Galbraith

2001 – Ryan Carr

2002 – Barry Ward

2003 – Leonard Jen-Pierre

2004 – Kip Wotherspoon (Men), Jackie Scott (Women’s 1st XV) Cheryl Morris (Women’s 2nd XV)

2005 – Najeeb Obaidi (Men), Cathrine Scott (Women’s 1st XV), Karen Dillane (Women’s 2nd XV)

2006 – Adam Moody (Men), Beth Rideout (Women's 1st XV), Becki Lee (Women’s 2nd XV)

2007 – Spencer Cameron (Men), Kayla Ellefsen (Women’s 1st XV), Lesley Gorman (Women’s 2nd XV)

2008 – Jason Contois (Men), Claragh Pegg (Women's 1st XV), Kristen McAlpine (Women’s 2nd XV)

2009 – Luther Munzara (Men), Abbus Pajooman (Men) Miranda Elliott (Women’s 1st XV), Jessie Anne Gibson (Women’s 2nd XV)

2010 - Chris Boake (Men), Alex Grant (Women)

2016 – Dennis Bott (Men), Vanessa Santolin (Women), Steve Giacometti (U16 Boys), Nicholas Hubbard (U16 Boys), Paige Hallett (U16 Girls), Sophie Campanella (U16 Girls), Kathryn Warburton (U18 Girls), Thomas Croupis (U18 Boys)

2017 – Kate McLellan (Women), Deandra Medford (Women), Ryan Anderson (Men)

2018 – Zach Shalovsky (Men)

2019 - Jeremy Brownridge (Men's 1st XV), Charl Smith (Men's 2nd XV) Sarah Bonear (Women)

Most Valuable Member

1979 – Pat Hodgins

1980 – Eamonn Walsh

1981 – Norm McNaughton

1982 – Ken Brown

1983 – Les Morrow

1984 – Shane Carson

1985 – Mark Winokur

1986 – Eamonn Browner

1987 – Stephen Parke

1988 – Stephen Parke

1989 – Bobby O’Connor

1990 – Dean Ross

1991 – Ken Smith

1992 – Dean Ross

1993 – Mark Winokur

1994 – John Dixon

1995 – John Dixon

1996 – John Kilouras

1997 – John Dixon

1998 – Martin Summer

1999 – Geoff Ellwand

2000 – Eamonn Browner

2001 – Ken Smith

2002 – John Dixon

2003 – Neil Maxwell

2004 – Rodin “Koko” Lozada, Dean MacLean, Sebastian Orsi

2005 – George Azar

2006 – Karen Lozada

2007 – Mike Calderon

2008 – Steve Orchard

2009 – Pat & Frances Hodgins

2010 – Marlon Shorter

2016 – Michael Thorne, Martin Coe

2017 – Pat Hodgins

2019 – Christina Paolini

Rookie of the Year

2001 - Tim Matthews

2002 – Simon Dunne

2003 – Ryan Ellement

2004 – Raf Kaczmarek (Men), Karen Dillaine (Women)

2005 – Ken Van Allen (Men), Jessica Penzer (Women)

2006 - Simone Akai (Women)

2007 – Ken McCartney (Men), Paige Churchill (Women), Tabitha Stavrou (Women)

2008 – Kevin Feheley (Men), Aidan McKinnon (Women)

2009 – Richard Huff (Men), Janie McKay (Women)

2010 – Gavin Howe (Men), Brittney Benn (Women)

2016 - Audrey McMullen (Women), Mark Jordan (Men), Andrew Seed (U18 Boys), Shaunte Andrew (U18 Girls), Lauren Blais (U16 Girls), Ethan Callaway (U14 Boys), Cameron Sikich (U14 Boys)

2017 – Anna Horner (Women), Tye Wallace (Men)

2018 – Owen Schimpl (Men)

2019 - Danielle Phal (Women) Masson Sarris (Men)

President's Award

2008 – Jim Eckersall

2009 – Trevor Jones

2010 – Pat Hodgins, Doug Robinson & Chris Serpanchy

2016 – Jordan Ford

2017 – Fabian Rayne

2019 - Nicole Kovacs & Michael Thorne

Coach's Award

2009 - Chris Li Cheong Man (Men)

2016 – Thomas Khajeh (U14 Boys), Ben Veitch (U14 Boys), Joe Walker (U14 Boys), Ethan Moreton (U16 Boys), Alex Perzan (U16 Boys), Peter Popalis (U16 Boys), Kyle Juhasz (U16 Boys), Gabrielle McCarron (U16 Girls), Denise Laghayi (U18 Girls), Mitchell Hoyt (U18 Boys), Dean Rayner (U18 Boys)

2017 – Tye Wallace (U18 Boys)

Spirit of Rugby

2019 - Raquel McGee

Iron Man Award

2019 - Brain Duncan

Most Dedicated Player

2016 - Luke De Luca (U14 Boys)

Leadership Award

2016 - David Horner (U14 Boys)

We are missing info on award winners if you have won awards from either Irish Canadians or Markham RFC/Irish please contact us

Contact